Menu

Stanikomania!

przejdź na https://stanikomania.pl aby czytać dalej

Czym jest dla mnie bielizna?

kasica_k

Komplet Chamade z najnowszej kolekcji marki Avocado. Cały katalog do obejrzenia tutaj.

Dziś będzie trochę osobiście... choć nie bez konkretów :-)

Jak wiecie, ostatnio miałam okazję przyjrzeć się z bliska większej liczbie firm i marek bielizny, testować nowe produkty, rozmawiać z ludźmi, którzy je tworzą. Wywołało to wiele nowych wrażeń - głównie pozytywnych, bo lubię eksperymenty, ale też nieco rozczarowań. Penetrując gąszcze konstrukcji i kolekcji skupiałam się głównie na sprawach technicznych - szerokościach fiszbin, pracy dzianiny czy innych tajnikach softów i semisoftów ;-) Zauważyłam, że w czasie, gdy starałam się poznać i rzetelnie przedstawić jak najwięcej produktów, chcąc promować nasze coraz lepiej rozwijające się firmy, moje własne wymagania i marzenia zeszły na dalszy plan. W końcu jednak znowu zaczęłam zadawać sobie pytanie: w jakiej bieliźnie JA czuję się najlepiej? Czego właściwie oczekuję od marki bielizny?

[czytaj dalej]

 

Komentarze (18)

 • Gość: [Jankowska] *.warszawa.vectranet.pl

  Piękny katalog - pierwszy raz w życiu zapragnęłam białego stanika:)
  Dałaś mi motywację do odnowienia mojej znajomości z Avocado. Kilka lat temu - gdy dopiero co dowiedziałam się, że jednak nie jestem 80B :DD - wyszłam ze sklepu w Poznaniu z 3 dramatycznie źle dobranymi stanikami, co uświadomiłam sobie dopiero w miarę własnego rosnącego doświadczenia. Zraziłam się strasznie, omijam ich odtąd szerokim łukiem - ale źle dobrane, czekoladowe Calypso (bodaj) mam w szufladzie do dziś - bo jak wyrzucić coś tak pięknego, choć mój biust wygląda w nim jak zmaltretowany naleśnik? Wrócę. Każdy ma prawo pobłądzić, a ta bielizna - te majtki! - powoduje, że serce mi mocniej bije. Chcę wszystko:)

 • magdalaena1977

  Mam wrażenie, że moje podejście do staników jest takie mniej stanikomaniackie. Bo liczy się dla mnie to, co noszę a nie to, co wypuszczają firmy odzieżowe. A oceniając to, co noszę, patrzę nie tylko na wygląd, ale na całe experience - na niekłopotliwe zakupy, na sensowną cenę, na trwałość danego biustonosza.
  Nieodmiennie wkurzają mnie zalecenia producentów bielizny, żeby prać wszystko ręcznie. Im się nie chciało zamówić dobrych materiałów i porządnie uszyć, a ja mam odwalać czarną robotę? W efekcie i tak piorę w pralce na programie delikatnym, ale czuję się arogancko potraktowana, a nie dopieszczona.

  Ponieważ bielizny przez większą część czasu nie widać, liczy się dla mnie przede wszystkim wygoda a nie kolor albo wzór. I jakoś tak jest, że bardziej fikuśne, ale niewygodne majtki czy staniki lądują na dnie szuflady, a te milusie ściągam z suszarki, jak tylko wyschną.

  Skoro jestem mniej wrażliwa na kolory czy wzory, to zupełnie do mnie nie przemawiają sezonowe kolekcje przecież takie same i te same staniki i majtki noszę latem i zimą. Jako klientka wolałabym, żeby firmy bieliźniarskie bardziej skupiły się na dopracowaniu bazowych produktów i na obniżeniu cen. Bo o ile od dawna już nie kupuję staników na bazarku, to nie zauważyłam, żeby stanik za 100 zł był dwa razy mniej użyteczny niż taki za dwie stówy. Wolałabym więc, żeby na cenę stanika bardziej przekładała się jakość produktu a nie chwilowe działania marketingowe firmy. Np. zupełnie nie wiem, dlaczego staniki Elomi takie drogie to fajne staniki, ale nie wydają się per saldo lepsze od Freyi. Zawsze podejrzewam, że chodzi o to, że są szyte na grubsze a w domyśle także starsze i zamożniejsze kobiety i fatalnie się czuję z taką polityką firmy.

  Tak samo bardzo mnie smuci fakt, że większe rozmiary (szczególnie większe obwody) są trudno dostępne w sklepach stacjonarnych że zazwyczaj mam do wyboru ze 3 modele (w tym jeden biały, a jeden nie pasuje).
  Wiem, że to, co piszę brzmi dość markotnie, ale jednak mimo całego uświadomienia i całego ruchu Lobbującego zakupy bielizny dostarczają mi więcej stresu niż przyjemności szczególnie frustrujące jest to, że stanik który wydaje mi się ok w chwili krótkiego mierzenia w domu albo w sklepie, potrafi zacząć dziubać czy niemiłosiernie cisnąć po kilku godzinach noszenia.

 • Gość: [Nati] *.internetia.net.pl

  Wybierając i kupując stanik patrzę nie tylko ma kolor, wzór, ale także na model i oczywiście cenę. Często kupuję na wyprzedażach, w sklepie stacjonarnym lub internetowym, przeważnie bieliznę z ulubionej marki Panache cleo. A tak swoją drogą fajnie jakby ktoś w przyszłości stworzył katalog z bielizną w danym rozmiarze, który się nosi 65H, 80G, 70K,60F itp. Każda kobieta ma inne ciało i inny rozmiar biustu. Wtedy kupując wybrany stanik w sklepie internetowym, mogłybyśmy zobaczyć jak biust wygląda w staniku w danym rozmiarze i czy warto ten model stanika kupić. Przekonałam się,że czasem ten sam rozmiar biustonosza z metki różni się rozmiarem.

 • maith

  Dla mnie bielizna musi być przede wszystkim w pasującym rozmiarze. Kropka.
  NIC czego nie wyprodukowano w moim rozmiarze nie ma dla mnie żadnej wartości.
  To wyklucza mi część firm, o których nie usłyszycie ode mnie nigdy dobrego słowa.
  Bo równie dobrze mogłabym chwalić firmy sprzedające rysunki staników zamiast staników ;)

  Dopiero dalej są kolejne elementy. Bielizna musi być wygodna (co oczywiście w niedopasowanym rozmiarze jest niemożliwe, ale dopasowany też tego nie gwarantuje). I to ja mam w niej dobrze wyglądać, a nie wieszak w sklepie, czy wyszopowana modelka na plakacie.

  Dlatego też jeśli chodzi o prezentowanie staników, to chcę je oglądać bez photoshopa, na różnych kobietach. Wszystkie firmy powinny tak je pokazywać.

  Bo chciałabym, żeby normą było traktowanie kobiet jako racjonalnych klientek i w ogóle jako klientek, a nie tylko beneficjentki prezentów. Prezenty to mniejszość.

  Nie rozumiem też, czemu polskie media zachłystują się, jak jakaś zagraniczna firma zrobi 1/10 tego, co robią już dawno niektóre polskie, a tych polskich nie widzą.

  A kiedy w końcu znajdują jakąś polską firmę do pokazania, to oczywiście taką, która nie nauczyła się jeszcze, że stanikowe rozmiary nie ograniczają się do S, M, L i XL i wychwalają ją pod niebiosa jako wybitnie nowatorską (przykład autentyczny z ostatnich dni niestety).

 • kasica_k

  @Jankowska, cieszę się, że zachęciłam cię do kolejnego spotkania z Avocadkami :-) Obsługę warszawskiego sklepu na Brackiej wspominam miło, miejsce też, szkoda, że już go nie ma. Jeśli mieszkasz w Warszawie, to patronacki sklep BonBon jest na Mokotowskiej. Wybieram się tam od miesięcy ;-) Ale w końcu się wybiorę. Podoba mi się bardzo ta kolekcja - do białego może nie, ale do bladego niebieskiego poczułam się również zachęcona :-) Zwłaszcza po całkiem udanych doświadczeniach z Calypso zielonym. Mimo że czasem czepiam się szczegółów tych staników, to ogólnie - z mało którą firmą mam tak silne wrażenie, że dostaję do ręki (na biust :) coś naprawdę wyjątkowego - nie bójmy się tego określenia, dzieło bieliźniarskiej sztuki ;-)

  @magdalaena1977, myślę, że sporo problemów przez Ciebie opisanych wiąże się z tym, że dobre staniki to w naszym kraju towar niemalże luksusowy, jeśli chodzi o poziom cen. Bazówka rzadko jest przeceniana, dlatego jeśli opierasz swoją szufladę na bazie, to kosztuje to sporo. Przy twoim bardziej użytkowym podejściu nie dziwię się, że jest to frustrujące. Co do marek plus size, rzeczywiście, są drogie - ale myślę, że stoi za tym nie tyle przekonanie, że klientki o większych wymiarach są starsze i zamożniejsze (wiele modeli jest przecież bardzo "młodzieżowych"), co jednak koszty tworzenia tej bielizny, przy mniej masowej produkcji (dlaczego mniej masowej - to inny temat, moim zdaniem rynek plus size ma potencjał, by wchłonąć dużo więcej). Więcej materiału, specjalnie opracowane konstrukcje. Moim zdaniem Elomi czy Sculptresse stoją wyżej jakościowo od marek "straight size", są bardziej dopracowane, choć też nie wszystkie ich produkty mi pasują. Co do niewygody - o tak, marzyłoby mi się, żeby większy procent staników na rynku był "milusi". Za "milusiość" potrafię docenić np. taką markę jak Change, która poza tym nie przyciąga jakimś specjalnie wyjątkowym designem, na pewno wolałabym, by te koronki były francuskie a nie chińskie, ale ich milusiość jest nie do pobicia ;-)

  @Nati - jest taki katalog tworzony przez użytkowniczki staników - Bratabase.com :) Jest też nasza Balkonetka, ale nie wiem, jak tam z rozwojem katalogu ostatnio.

  @maith, rozmiar to rzecz pierwsza i oczywista. Nie ma powrotu do 85DD, jeśli nosi się 80G :-) W złym rozmiarze nie sposób czuć się dobrze. Choć, jak słusznie zauważasz, sam rozmiar to nie wszystko.

 • Gość: [kenna1] *.radom.vectranet.pl

  Kocham bieliznę w różnych kolorach i fasonach, wybierając oczywiście te, które pasują do mojej sylwetki. Właściwie nie preferuję konkretnego stylu, czasem podoba mi się minimalizm, a czasem bogata "biużuteryjność" wzorów. Zwracam uwagę na wygodę, wygląd biustu w danym odzieniu nabiustnym, jakość materiałów i wykonania oraz na cenę. Przyznam, że mam blokadę psychiczną jeśli chodzi o cenę biustnosza powyżej 200 zł. Czasem wydaje mi się, że niesłusznie, bo gdybym zeszła z ilości kupowanych biustonoszy na rzecz tych bardziej luksusowych, może byłby to właściwszy kierunek. Myślę, że zachowuję się jak dziecko w sklepie z cukierkami, ponieważ dopiero w wieku dojrzałym zyskałam możliwość uświadomienia sobie moich prawdziwych bieliźnianych potrzeb i ich zaspokojenia (przynajmniej w części). Bielizna pomaga mi też zaakceptować siebie. O ironio, kiedy byłam młoda i naprawdę atrakcyjna choć jak każdy nie pozbawiona wad (tak dziś dopiero jestem w stanie to przyznać nie odgryzając sobie języka), wciąż szukałam dziury w całym. Mój stan bieliźnianego posiadania tj. nieśmiertelne biustonosze 80D Triumpha były nawet dość ładne (choć niedopasowane), ale jakieś takie bezosobowe. Latami uwielbiałam śnieżną biel. Dziś nawet czasem się sobie podobam mimo zmian, które zachodzą w moim ciele wraz z wiekiem i lubię zaszaleć pod ubraniem, bo na zewnętrz jestem dość zachowawcza, a teraz dodatkowo "na zakręcie" jeśli chodzi o wybór stylu ubierania, który przystoi 57-latce. Świadomość posiadania pod ubraniem jakiejś "perełki" albo "tylko" ładnej bielizny, zdecydowanie poprawia mi samopoczucie. Powoduej też, że ciuchy lepiej leżą.

 • Gość: [blue] *.net.lasnet.pl

  Odnośnie katalogów - pół biedy, że te biedne modelki są wytapetowane, wygładzone photoshopem czy stoją w nienaturalnych "sexy" pozach - najgorsze jest to, że trudno ocenić samą bieliznę. Wygląda oczywiście pięknie, ale sztucznie i często zupełnie inaczej niż w rzeczywistości. I, paradoksalnie, moim zdaniem marki na tym tracą. Kiedyś zachęcona zdjęciem kupiłam wysyłkowo dwa staniki Avy - okazały się koszmarne i Avy przez internet już nie kupię. Zdjęcia z katalogu Avocado są naturalne - na jednym widać nawet metkę w majtkach prześwitującą przez materiał! ;) - ale dzięki temu "czuje się" oferowaną bieliznę, można ocenić, jak stanik będzie się układał na biuście. Niestety Avocado to nie moja półka rozmiarowa. Inną kwestią jest to, że ciężko ocenić, jak może kształtować stanik, jeżeli ma go na sobie modelka, którą można podejrzewać o implanty.

 • Gość: [Jankowska] *.warszawa.vectranet.pl

  @kasica_k Od razu po przeczytaniu Twojego posta namierzyłam sklep w Wawce - i akurat pracuję na sąsiada, i powiedziałabym, że lecę jutro, ale.. oglądałam archiwek Twojego bloga, trafiłam na stareńki wpis o przecenach na brastopie.. i cóż.. i nie mam po co iść na Mokotowską, skoro mam 2 nowe frejki, echhhhh:))

 • kasica_k

  @kenna1, mam bardzo podobny stosunek do bielizny co ty :-) Też wciąż czuję się jak dziecko w sklepie z cukierkami, mimo że odkryłam właściwie dobrane biustonosze "już" około trzydziestki. Podobnie mam zresztą z ciuchami - na pewno jakoś kompensuję sobie dawne braki... I doskonale rozumiem, że nie masz chęci zamykać się w jednej stylistyce. Do mnie przemawiają najróżniejsze wzory, zarówno te oszczędne, jak i bardzo efektowne, tradycyjne i nowoczesne itp. - po prostu dobre. Nie lubię czuć tej presji, żeby się zdeklarować - czy jestem minimalistką, czy wolę przepych ozdób? Lubię i jedno, i drugie. Nie jestem jednak specjalnie zachowawcza w ubiorze (a może jestem? pomału tracę kontakt z młodzieżowym stylem ;) i nie przepadałam nigdy zbytnio za bielą ;-)

  @blue, wydaje mi się, że ostatnio coraz lepiej jest z tym realizmem zdjęć samej bielizny. Moje zakupy z Kontri (w ciągu ostatniego roku, odkąd się odważyłam próbować na większą skalę polskich marek) jak dotąd nie rozczarowały mnie zbytnio samym wyglądem staników, co najwyżej trudnościami z dopasowaniem rozmiaru. Może to zależy od marki, ale w sumie z Avą akurat doświadczenia mam niezłe. Wydaje mi się, że kupując w necie warto czasem zapomnieć, że do stanika na zdjęciu "dołączona" jest jakakolwiek modelka... bo to, jak niby układa się na jej ciele często jest niemiarodajne "dzięki" nadmiernej interwencji grafika :( Warto też polować na zdjęcia klientek w bieliźnie wrzucane czasem przez sklepy na FB czy inne media. Na pewno wściekłabym się, dostając coś, co na zdjęciu wygląda zupełnie inaczej, no i oczywiście bardzo cenię sobie tę naturalność "metkową". Zdjęcie powinno być wiarygodne, najlepiej jeśli wywołuje wrażenie, że niemal dotyka się bielizny... i tu właśnie tak jest.

  @Jankowska, no tak, ceny Brastopowe są nie do pobicia. Jakie frejki? :-) A ja bym na twoim miejscu wpadła, zazdroszczę ci, że masz blisko :-) Obejrzeć zawsze można, a o kupnie pomyśleć potem ;-))

 • fargosia

  Prawdę mówiąc, bielizna jest dla mnie przykrą koniecznością i najlepiej by było, gdyby biust chciał dobrze wyglądać bez niej :) Ale skoro to niemożliwe, stanik musi być wygodny, dobrze skrojony i ładny. Na ogół dobieram kolor bielizny do ubrania, czasem jednak zakładam coś kontrastowego - odkąd ramiączko na wierzchu przestało być widokiem bulwersującym :) No właśnie, ramiączko... Wróciłam do Avocado po ładnych paru latach, z rozpędu kupiłam od razu trzy modele i w żadnym klamerki nie trzymają się na miejscu, tylko ześlizgują się, powodując niepożądane wydłużanie się ramiączek. Będę musiała przyszyć je na sztywno. Nie widziałam żadnych skarg, więc może coś źle robię? :)

 • kasica_k

  @fargosia, ja uważam, że przydałoby się więcej akceptacji dla wyglądu biustu bez biustonosza i chodzenia bra-less :) Mimo swojej miłości do staników, chciałabym czasem móc obyć sie bez nich...
  Z ramiączkami problemu nie pamiętam, ale u mnie Avocada wypadają dość krótkoramiączkowe, może po prostu nie zauważyłam :)

 • Gość: [wkg] *.play-internet.pl

  Oj, kasico, wygląda na to ,że większość z nas nadal raczej przyziemnie walczy o cenę, konstrukcję, wygodę i rozmiar ,a walory estetyczno- filozoficzne są na drugim planie. I myślę , że tak będzie dopóki w sklepach stacjonarnych jak Polska długa i szeroka nie stanie się oczywiste, że rozmiar 65H i 80J mają takie samo prawo bytu jak 75B. Rewolucja dokonała się w sklepach interentowych, u wielu producentów ,ale sklepiki osiedlowe jeszcze są w ubiegłej dekadzie.

  Jeśli chodzi o gusta, to o tych się nie dyskutuje;-) , ale mnie się pstrokate nadruki i neonowe kolory na bieliźnie nie podobają- zdecydowanie wole kolorystykę pastelową , a jeśli bardziej wyraźną to przynajmniej bez wzorków. Nie kupie tez stanika łączącego koronkę z nadrukowanym wzorem- jakaś konserwatywna jestem. W ubraniach wierzchnich - podobna zasada.

  Fajnie , że poruszamy temat zdjęć katalogowych, fajnie , że Avocado nie promuje "dmuchanych lal" w swojej bieliźnie. Choć jeśli chodzi o "unormalnienie" modelek to do poziomu Effuniaka chyba jeszcze trochę pozostało.

  Stawiam dolary przeciwko guzikom, że pomysłodawcami "dmuchanych" zdjęć/ katalogów lub zlecającymi taką "estetykę" są na ogół mężczyźni- cóż robią to dla siebie ;-). Może mylą katalogi bieliźniane ze "świerszczykami"...

  Jak widać zarówno na przykładzie Ewy Michalak , autorki omawianego katalogu Avocado oraz licznych wypowiedzieć kobiet na tym lobby i innych forach -dla kobiet akcenty układają się gdzie indziej.

  Zastanawiam się ,czy jakaś akcja przeciwko sex-shopowej reklamie normalnej bielizny by się nie przydała - kasica, możne by tak w telewizji śniadaniowej zagaić? Albo zasypać skrzynki mailowe producentów petycjami na ten temat?

 • kasica_k

  @wkg, twórców katalogów przeważnie nie znam, ale zastanawiam się, czy tutaj nie ważniejszą kwestią jest grupa docelowa - katalogi rzadko trafiają w łapki końcowych klientek, a najczęściej do właścicieli/ek sklepów i hurtowni. Z hurtownikami nie miałam dotąd kontaktów, nie znam tej grupy. Co do sklepów - na spotkaniach kontraktacyjnych UK-marek, zdecydowaną większością są kobiety i to jednak one są "decyzyjne" jeśli chodzi o wybór towaru do sklepów... Ale nie wiem, jak się kształtują proporcje płciowe wśród właścicieli takich typowych osiedlówek. a może od płci istotniejsze są tu jakieś inne czynniki? Może to kwestia dobrego gustu po prostu ;-) Inna sprawa, że te same fotki trafiają później do e-sklepów, czyli właśnie do klientek... Bieliznę w ogóle przydałoby się "odsekszopić", bo nawet w tych lepszych katalogach moim zdaniem za mało jest takich neutralnych prezentacji, których tematem nie jest "kobieta oczami rozmarzonego faceta hetero" ;-)

  A propos, nie wiem, czy słyszałyście już o tej kampanii:
  lonelylabel.com/girls/
  Bielizna taka sobie (znaczy estetycznie nawet ładna, ale rozmiarówka... dopasowanie... my wymagamy więcej :) - ale kobiety i niektóre zdjęcia naprawdę świetne. Na pierwszej fotce Lena Dunham.

 • Gość: [Jankowska] *.allegrogroup.com

  @kasica_k
  Kupiłam pod Twoim wpływem - można na mnie zrobić badania sprzedażowe, coś czuję:) - żółtego Ignite'a i koralowy Madagascar Curvy Kate. Ignasia wzięłam.. a tak, z przekory bo miałam niezagospodarowane żółte majtki.. no i zakochałam się:)
  Kasico, patronko mojej szuflady z bielizną - wielkie pozdro. I puszczam Ci oko;)

 • kasica_k

  @Jankowska - Ignaś - jakie świetne imię dla stanika! ;-) Stanowczo jakaś polska firma powinna zacząć nazywać modele męskimi imionami, bo te wszystkie egzotyczne imiona i nazwy rodzaju żeńskiego robią się już nudne ;-) Dziękuję, pozdrawiam i odmruguję okiem :-)

 • klocuszek_grzybciu

  Mam pytanie odnośnie konkursu - czy jest on do 18 września, czy do 1?

 • klocuszek_grzybciu

  Mam pytanie odnośnie konkursu - czy jest on do 18 września, czy do 1?

 • kasica_k

  Konkurs jest do 18 września :-)

© Stanikomania!
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci