czwartek, 28 lutego 2008

Notka dzisiejsza ma dla niżej podpisanej walor nostalgiczny - pamięta bowiem czasy, gdy zdarzało jej się odziewać w ten sam rozmiar, o którym będzie mowa - 85DD. Było to w epoce, gdy większość biustonoszowej kolekcji autorki pochodziła z polskiego wcielenia Marksa&Spencera (czy ktoś potrafi wyjaśnić, dlaczego ta szacowna brytyjska firma tak okrutnie dyskryminuje Polki, uparcie nie chcąc sprzedawać im większych rozmiarów miseczek?). Był to naonczas jeden z niewielu, a może nawet jedyny sklep, gdzie można było spędzić godzinę w dużej, wygodnej i dyskretnej przymierzalni w towarzystwie całego naręcza pięknych biustonoszy w „nietypowym” rozmiarze 85DD, a nawet... 80E! Znalezienie staników w takich rozmiarach i o akceptowalnym wyglądzie graniczyło wówczas z cudem. Ale spuśćmy zasłonę na mroki bieliźnianego średniowiecza i doceńmy naszą teraźniejszość, w której dzięki żywszym kontaktom z szerokim światem nie jesteśmy skazane na aż tak ograniczoną ofertę.

Dzisiejsza bohaterka - Dorota - ma 79 cm pod biustem (ciasno zmierzone) i 106 cm w biuście. W przeciętnym sklepie w Polsce najczęściej proponowanoby jej rozmiar 85DD lub 85E - taki bowiem odpowiada jej obwodowi w biuście. A pod biustem? No właśnie... Dobrze dopasowany stanik dla Doroty nie może przekraczać 75 pod biustem - jednak stanik w takim obwodzie musiałby mieć o kilka rozmiarów większe miseczki, by pasował na jej obwód w biuście. A takie znacznie trudniej kupić!

Powyższa para zdjęć prezentuje Dorotę w różnych rozmiarach biustonosza. Pierwszy to nieszczęsne 85DD (biustonosz do karmienia nieznanej marki), drugi - stanik Freya Polyanna w rozmiarze 32(70)H. Chciałoby się rzec - klasyczny przypadek... Widać jak na dłoni, jak podtrzymanie biustu i uniesienie go na odpowiednią wysokość zmienia całą sylwetkę. Biust w źle dobranym staniku ciąży ku dołowi i zasłania tułów, w dobrze dopasowanym - odsłania wcięcie w talii i nadaje figurze lekkości, sprawia też wrażenie mniejszego - a przecież miseczka jest o kilka liter większa! Dlaczego?

Powtórzę to, co już wiele razy było podkreślane. W biustonoszu o zbyt szerokim w obwodzie pod biustem piersi nie mają szansy uzyskać odpowiedniego podtrzymania. Noszenie takiego stanika nie ma sensu - nie spełnia on swojej funkcji, powoduje jedynie dyskomfort, bo piersi, nie trzymane przez obwód, de facto wiszą na ramiączkach. Tym, co podtrzymuje biust w staniku, powinien być jego obwód pod biustem. Dlatego tak ważne jest, by był ściśle dopasowany. Okazuje się, że idealnym obwodem dla Doroty jest 70 - o 15 cm mniej niż na pierwszym zdjęciu z pary.

Profil także nie pozostawia wątpliwości. Trudno wręcz uwierzyć, że oba zdjęcia przedstawiają tę samą osobę, i że na obydwu ma ona na sobie biustonosz... po prawej - dobrze dopasowany, po lewej - kompletną pomyłkę.

I ostatnia para. Gdyby Dorota po wykarmieniu dziecka pozostała przy 85DD, prezentowałaby się tak, jak na zdjęciu po lewej. Po prawej zaś widzimy zgrabną kobietę o pełnym biuście, odzianym w przysługujące mu miseczki H. Jak wiele podobnych do naszej modelki osób mijamy codziennie? Ile z nich ma na sobie odpowiedni biustonosz? Ile z nich może powiedzieć, że jest zadowolone z wyglądu swojego biustu i czuje się komfortowo w noszonej bieliźnie? Jak wiele z nich to mamy, które uwierzyły, że karmienie piersią oznacza konieczność kupowania staników o coraz większym obwodzie pod biustem, bo większe miseczki nie istnieją? Mam dla nich dobrą wiadomość: rozmiar 70H istnieje i ma się dobrze! :)

[Ogromne podziękowania dla modelki! Przypominam, że zdjęcia nie są przeznaczone do kopiowania]

poniedziałek, 25 lutego 2008

Wiosenne kolekcje szturmują sklepy - niektóre biuściaste już z błyskiem w oku rzucają się w wir zakupów, skuszone pastelowymi nowościami, zauważając z radością, że i w tym sezonie nie zabrakło ciekawych modeli wśród DD-plusów. No właśnie... dla wielu z nas odkrycie obfitości bielizny w rozmiarach miseczek powyżej D czy DD było prawdziwym objawieniem. Wiemy już, że granica DD została definitywnie przekroczona - zwłaszcza z punktu widzenia osób nie obawiających się zakupów w sieci. Nie oznacza to niestety, że każda z nas może cieszyć się równie dużym wyborem.

Wystarczy bowiem, zamiast, przykładowo, popularnego rozmiaru brytyjskiego 75(34)G, wpisać w wyszukiwarkę dowolnego e-sklepu rozmiar 70(32)H (tylko o oczko mniejszy obwód i większa miseczka), by wybór gwałtownie się skurczył. Znikają nie tylko bezramiączkowce, takie jak Panache Porcelain, i push-upy, takie jak Inferno, produkowane do miseczki G. Tracimy z oczu sporo kolorowych, atrakcyjnych modeli, takich jak - by pozostać przy wiośnie - nowa kwiecista Freya Iona (do GG), różowa przejrzysta Darcey (do G), wszystkie Gossardy (do G), Charisma Kalyani (do GG). Nie będę kontynuować tej wyliczanki, nie mam bowiem zamiaru zniechęcać GG-plusowych biuściastych, których przecież jest bardzo dużo! Dodam tylko, że jako użytkowniczka w/w popularnego rozmiaru czuję się zaskoczona, jak niewiele dzieli mnie od tej granicy. Wystarczyłoby przecież ciut mniej pod biustem, a nikt nie przeczytałby tu recenzji bezramiączkowej „porcelanki”.

Dość jednak o tym, czego brakuje - skupmy sie na tym, co GG-plusom oferują producenci i sklepy.

Prym, jeśli chodzi o liczbę modeli GG+ i zakres ich rozmiarów, wiedzie marka Panache. Nieśmiertelne Tango i jego mutacje, czyli wersja plunge i kwieciste „florale”, a także skromna, gładka wersja pure, zmieszczą niemal każdy H-biust, a klasyczny balkonik w obwodach od 60 i miseczkach do K w tym sezonie skusi amatorki fuksjowych różów (hot pink). Skoro już o fuksji mowa, nie sposób nie wspomnieć o fantastycznej Elizie o podobnie szerokim zakresie rozmiarów miseczek (choć 60-tek niestety brak). Nieco zmartwić GG-plusowe biuściaste może fakt, że w tym zakresie rozmiarów Eliza nie jest już tak uroczo przejrzysta. I tu aż prosi sie o pytanie: dlaczego producent zakłada, że np. w rozmiarze 60GG biust potrzebuje ponadnormatywnego podtrzymania? Przecież piersi, na które pasuje taki rozmiar stanika, wcale nie są bardzo duże. Ta mechaniczna reguła przypisująca bezwzględną wartość biustowym literom jest przecież bezsensowna - kto jak kto, ale producent bielizny powinien wiedzieć o tym najlepiej...

Kolejną propozycją Panache jest obecny już drugi sezon na rynku model Harmony, tej wiosny w niebieskim odcieniu cornflower, o zakresie rozmiarów podobnym do Tanga, a czarna Lilly także pomieści H-biusty (lecz dalszych liter już nie). J-biusty natomiast mogą rozważyć wiosenną fuksjowo-białą Fiestę.

A co słychać w GG-plusowym zakresie u pozostałych znanych marek? Niestety, pecha mają te z posiadaczek K-biustów, którym niezupełnie odpowiada oferta Panache, a tęsknią za kolorową Freyą. Klasyczne Rio, w tym sezonie w pięknej jaskrawej czerwieni, sięga tylko do miseczki H. J-biusty może zainteresować Millie - szkoda, że ten znakomitej jakości biustonosz występuje tylko w tak nieciekawych kolorach. Wraca czarne wcielenie popularnej Arabelli, także dostępnej dla J-biustów, jednak znowu - w GG+ nie tak przezroczystej, jak wersja podstawowa.

Co jeszcze przyniosła nam wiosna? Duże powodzenie zyskała już Freyowa Pollyanna w wiosennej wersji kakaowej, do miseczki J - wygląda na bardzo udany model. A nowości? Biała Eleanor o miseczkach ozdobionych delikatnym kwiatowym haftem przywodzi na myśl popularną przezroczystą Zetę bądź Arabellę. I podobnie jak ta ostatnia - w GG+ nie oferuje nam niestety stuprocentowej przejrzystości w dolnej części miseczki. Cieszy pojawienie się wzorzystej Maisie - ta kwiecista balkonetka (zielenie i róże na białym tle) wzorem przywodzi na myśl floralki Kalyani, a krojem - Freyową rodzinę staników: Phoebe, Margo ... - i sięga do miseczki J, lecz dopiero w obwodzie 70(32).

Do sklepów zawitała także nowość Fantasie - gustowny balkonik Olivia, do miseczki J (wielka szkoda, że od obwodu 70(32)!). Przez kremową koronkę prześwituje tło barwy kawy z mlekiem. Podoba mi się ten retro-staniczek. Niestety, jak zwykle producent zastosował „regułę dużej miseczki” i w rozmiarach od GG wzwyż częstuje nas trzyhaftkowym zapięciem i szerszymi ramiączkami bez względu na obwód pod biustem. Podobnie sprawy mają się z białą Mariette. Szkoda, że na wiosnę nie powstała żadna żywsza wersja barwna - uroda kwiatowego motywu, dobrze widocznego w wersji czarnej, a właściwie czarno-białej, w bieli zupełnie ginie. Zaczarowała mnie natomiast wrzosowa barwa wiosennej Gabrielle, jednak zachwycą się nią tylko te z GG-plusowych biuściastych, które nie obawiają się kroju full-cup.

Dobrą wiadomością dla H- i J-biustów jest oferta Brastopowej marki Curvy Kate, dostępna chyba tylko w tym sklepie. Rozmiarówka obejmuje miseczki do J i obwody od 60(28) do 85(38) albo 90(40) - pełen zakres kombinacji, tylko liczba modeli na razie niewielka. Haftowana Emily występuje obecnie w trzech wersjach: czarno-różowej (róż wygląda na przyjemnie intensywny), czekoladowo-turkusowej i najnowszej, bardzo udanej szaro-białej - na ciemnografitowym, półprzejrzystym tle zarówno ciemne, jak i kontrastowe hafty prezentują się całkiem elegancko, uwagę zwraca także ozdobny brzeg miseczki. Trochę mniej ciekawie prezentuje się Portia, która niedawno ukazała się we wcieleniu mahoniowym - wolałabym mniej kontrastowe wstążki. Wiele osób chwali Krągłą Kasię, niektóre krytykują nieco zbyt rozciągliwe obwody - niewątpliwą zaletą tej marki jest stosunkowo niska cena przy dużym zakresie rozmiarów. Trudno stwierdzić, pod jaką właściwie marką szyte są bezramiączkowce Satin strapless - Flirtelle to (tak nazywają się na tej stronie), czy Curvy Kate? :) Na zdjęciach przypominają Panache Special Occasions - ciekawe, jak też sprawują się w rozmiarze miseczki H. Jeśli znośnie - byłaby to prawdziwa rewelacja dla GG+-biustów, dyskryminowanych przez inne marki w dziedzinie straplessów.

Miłośniczki kwiecistości mogą jeszcze zainteresować się ofertą Kalyani. Do miseczek H sięga biało-czarno-pomarańczowy Little Cracker, model z poprzedniej kolekcji, z tajemnych przyczyn nie przeceniony, lecz kuszący kwiatowym wzorem i kolorami. Model That Flowery Feeling w zaskakująco szerokiej rozmiarówce (miseczki do JJ, obwody od 30 - we wszystkich rozmiarach miseczek) na wiosnę występuje w delikatnym różu, a poprzednie wersje - jasną khaki (tło przypomina beż - ale warto zwrócić uwagę na wzór!) i czerwoną - można kupić w niższej cenie i wciąż bardzo szerokim wyborze. Według niektórych ów wybór jest nieco zwodniczy - miseczki, jak to często bywa w tej marce, raczej małe, a obwody za to - spore.

Jeszcze mniej zapłacimy za nieco podobnie, choć nie identycznie skrojony Natural Charm w wyprzedawanym kolorze pomarańczowym - model ten sięga miseczek K i szyty jest od obwodów 60(28) do 90(40) w pełnym zakresie miseczek, co szczególnie godne podziwu, warto też zwrócić uwagę na fakt, że podtrójne zapięcia obecne są co prawda we wszystkich rozmiarach miseczek od J do K, natomiast zakres GG-HH ma je tylko w obwodach od 36 w górę włącznie. Mniejsze obwody w tym zakresie miskowym mogą się cieszyć mniej „pancerną” wersją stanika - nareszcie ktoś dostrzegł oczywisty fakt, że miseczka rośnie także wraz ze wzrostem rozmiaru pod biustem. Chwalony za wygodę, Natural Charm niektóre biuściaste uwiódł, inne jednak narzekają na miseczki zbyt małe w stosunku do rozmiaru metkowego. Bazowe wersje kolorystyczne to biel, czerń i szarość, a mnie się marzy, by model ten stał się dostępny we wszystkich kolorach tęczy - brakuje bowiem na rynku modeli prostych, gładkich i jednocześnie ciekawych kolorystycznie, a do tego stale dostępnych w różnych kolorach! Zestaw staników dopasowanych barwą do poszczególnych ubrań - pociągająca wizja, nieprawdaż? I to dostępny dla każdej biuściastej, bez względu na kombinację obwód-miseczka... Może kiedyś się doczekamy?

[źródło zdjęć: Figleaves, Bravissimo]

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5
Archiwum
Tagi
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...