Wpisy z tagiem: avocado

sobota, 20 sierpnia 2016

Komplet Chamade z najnowszej kolekcji marki Avocado. Cały katalog do obejrzenia tutaj.

 

Dziś będzie trochę osobiście... choć nie bez konkretów :-)

Jak wiecie, ostatnio miałam okazję przyjrzeć się z bliska większej liczbie firm i marek bielizny, testować nowe produkty, rozmawiać z ludźmi, którzy je tworzą. Wywołało to wiele nowych wrażeń - głównie pozytywnych, bo lubię eksperymenty, ale też nieco rozczarowań. Penetrując gąszcze konstrukcji i kolekcji skupiałam się głównie na sprawach technicznych - szerokościach fiszbin, pracy dzianiny czy innych tajnikach softów i semisoftów ;-) Zauważyłam, że w czasie, gdy starałam się poznać i rzetelnie przedstawić jak najwięcej produktów, chcąc promować nasze coraz lepiej rozwijające się firmy, moje własne wymagania i marzenia zeszły na dalszy plan. W końcu jednak znowu zaczęłam zadawać sobie pytanie: w jakiej bieliźnie JA czuję się najlepiej? Czego właściwie oczekuję od marki bielizny?

Próbując się wcielać w „obiektywną klientkę”, reprezentantkę wielu kobiet, na co dzień często traktuję swój biust i swoje ciało jako coś w rodzaju manekina do testów. Ten manekin to jednak nie całkiem ja. A przecież to moje potrzeby zawsze motywowały mnie najbardziej do zajmowania się bieliźnianym tematem. Muszę od czasu do czasu skupić się na nich i dokonać głębszej bra-refleksji :-) Opowiem więc o sobie, ale jednocześnie zapraszam Was do rozmowy o tym, czym dla nas, dla Was jest bielizna - jaką bieliznę uważacie za dobrą dla siebie?

 

Ubranie

Zacznę od kwestii estetycznych. Jak wielu z Was zapewne, nie jest mi wszystko jedno, jak wyglądam :-) Nie pretenduję do bycia modowym guru (modową gurą ;-) ) i moje pomysły na ubranie nie wyróżniają mnie pewnie zbytnio na tle tysięcy innych kobiet. To, co mam na sobie, nie jest jednak nigdy dziełem przypadku. Zawsze stoi za tym jakiś wybór, myśl, upodobanie. Często kupuję nowe rzeczy, lubię zakupy i spędzam na nich dużo czasu, co nie znaczy, że wszystkie nowinki trafiają do mojej szafy. Podsumowując, mój outfit, choć zapewne nie szokuje, to zawsze mnie wyraża - mój gust, nastrój, myśli, nawet moje poglądy.

 

 

Z bielizną jest dokładnie tak samo. Nie jest mi wszystko jedno, co wkładam pod ubranie - mimo że nikt oprócz mnie i najbliższych nie będzie patrzył na to z bliska. Wprawdzie trudniej tu o stylistyczne ekstrawagancje czy modowe manifesty - bo, jak zapewne zauważyłyście, bielizna jest najbardziej konserwatywną dziedziną mody - ale to, co mam na sobie pod ubraniem, jest dla mnie istotne. Nie jestem w stanie nosić bielizny, która mi się wizualnie nie podoba, no, w każdym razie jest to trudne :-) Czułabym, że w jakiś sposób zdradzam samą siebie, okazuję swojemu ciału brak szacunku, odziewając je w rzecz nieładną czy złej jakości. Niekiedy poświęcam się trochę „dla dobra nauki”. I chyba te poświęcenia pomogły mi zrozumieć, jak istotna to dla mnie kwestia.

Zaskakuje mnie, gdy dowiaduję się, że dla części kobiet styl biustonosza jest nieważny. A może to jednak nieprawda? Wiele z nas preferuje bieliznę stonowaną, znikającą, zlewającą się z tłem, ale to przecież też jest jakiś wybór estetyczny. Nie mogę uwierzyć, że niektórym z nas może być obojętne, czy mają na własnym ciele coś brzydkiego, czy ładnego. To chyba mit. Jak sądzicie?

 

Spojrzenie

Wiele napisano w odpowiedzi na pytanie, dla kogo właściwie się ubieramy: dla siebie czy dla innych? Jest rzeczą oczywistą, że to, czy wyglądamy w naszym pojęciu dobrze, czy źle, zależy nie tylko od nas, ale w dużej mierze od panujących w naszych kręgach obyczajów, od wyglądu ludzi w naszym otoczeniu, wreszcie - od tego, co widzimy w mediach. Bielizna - jako to, czego nie widać - z jednej strony nie „zwalnia” mnie ze zwracania uwagi na estetykę, ale z drugiej strony - daje jednak dużo więcej wolności od ocen i oczekiwań zewnętrznych. Najbardziej banalny przykład: kiedy sytuacja wymaga bardziej stonowanego ubioru, niż miałabym ochotę włożyć - mogę próbować zaspokoić swoją potrzebę koloru czy ozdobności, wkładając pod spód coś w jaskrawych barwach, z pełnym przepychu haftem, czy bogatą koronką. Ta wolność od cudzego spojrzenia jest w bieliźnie fantastyczna.

 

 

Z drugiej strony, inni niekiedy chcą narzucać nam nawet to, jak „powinnyśmy” wyglądać bez ubrania. Tu nasuwa się temat katalogów firm bieliźnianych, który ostatnio poruszałyście w komentarzach. Zarówno Wasze, jak i moje wrażenia z tych katalogów bardzo często są negatywne. Skąd biorą się te zarzuty? Nader często wizerunki kobiet prezentujących bieliznę nie mają wiele wspólnego z tym, jak my, kobiety, wyglądamy w bieliźnie w rzeczywistych sytuacjach. I nawet nie chodzi o nieszczęsną kwestię wymiarów i rozmiarów (o to też, ale są tu kwestie bardziej istotne). Chodzi o totalną sztuczność ciał, póz, wyrazów twarzy, rekwizytów i scenerii... gdy patrzę na przeciętną modelkę z katalogu, często nie tylko nie czuję się do niej podobna, ale wręcz wcale bym tego nie chciała. Wolałabym zobaczyć tę bieliznę przedstawioną zupełnie inaczej.

Oglądając wiele katalogów i reklam można odnieść wrażenie, że bielizna służy kobietom wyłącznie do erotycznego wabienia. O ile nie mam nic przeciwko wykorzystywaniu jej w tej funkcji, o tyle jednak wabienie nie jest wyłączną treścią mego życia :-) Bieliznę wkładam, bo, po pierwsze, jest mi niezbędna dla wygody, po drugie - bo jest mi potrzebna dla dobrego samopoczucia cały czas, nie tylko wtedy, gdy ktoś mnie w niej ogląda. Nie umiałabym zresztą nikogo wabić, nie czując się dobrze.

Dlatego niedawno z wielką ulgą skonstatowałam, że są jeszcze wśród twórców naszej bielizny tacy, którzy uparcie podążają nieco inną ścieżką, nie tylko w projektowaniu samej bielizny, ale także w przedstawianiu jej na zdjęciach. Fotki z najnowszego katalogu marki Avocado nieprzypadkowo ilustrują tę notkę. To zresztą on zainspirował mnie do jej stworzenia. Pomyślałam: wow, nareszcie ktoś tu mówi do mnie moim językiem. No i oczywiście ucieszyłam się, że firma znowu zaczęła tworzyć katalogi :-)

 

Mamy tu co prawda konwencjonalnie ładną (choć na pewno nie pospolitą) modelkę, nieco kuszących wygięć ciała, ale mamy też relaks, zamyślenie, rozmarzenie - na pewno wiele z Was bywa i może z łatwością wyobrazić sobie siebie w sytuacjach ze zdjęć.

 

Samopoczucie

Gdyby ktoś poprosił mnie, bym jak najkrócej odpowiedziała na pytanie, jaka według mnie powinna być dobra bielizna, powiedziałabym: taka, w której dobrze się czuję. To banał - ale jakże pełen treści :-)

Nie chodzi tylko o komfort w sensie dotykowym, ale od niego możemy zacząć. Niedługo po tym, jak zaczęłam bardziej świadomie dobierać bieliznę i zwracać większą uwagę na estetykę, konstrukcję, prawidłowy rozmiar - zdarzało mi się wybaczać swoim biustonoszom różne niewygody. Jestem jednak coraz mniej do tego skłonna. Rzadziej chodzę na kompromisy. Bielizna musi szanować moje ciało i jego potrzeby. Jeśli tego nie robi - trudno, nie zaprzyjaźnię się z nią.

Dobra bielizna to taka, w której czuję się dobrze sama ze sobą. W której z przyjemnością patrzę na siebie w lustrze, i w której chętnie odpoczywam w samotności, tak jak modelka na niektórych zdjęciach w tej notce. Na taką bieliznę zwykle też chętnie włożę ubranie i wyjdę w niej z domu.

 

 

No dobrze, zapytacie - ale co z wyglądem w ubraniu? Co z modelowaniem sylwetki, podnoszeniem biustu, pokazywaniem siebie „z najlepszej strony”? Choć doceniam te możliwości, tu również nauczyłam się stawiać granice, a przynajmniej mieć pełną ich świadomość. Moje ciało jest plastyczne do pewnego stopnia, jednak za urabianie go według wzorca ze zbyt dużą siłą płacę dyskomfortem. Coraz mniej zresztą zależy mi na maksymalnym dopasowaniu do standardu sylwetki z mocno uniesionym i zebranym biustem, wyszczuplaniu optycznym i tym podobnych. Nie tylko dlatego, że cenię wygodę, ale także z przekonania, że powinnam bardziej szanować własne ciało i pozwolić mu istnieć w takim kształcie, jaki ma. Dlatego nigdy nie zobaczycie mnie w gorsecie, ponieważ moja sylwetka jest tak daleka od kreowanej przez ten ubiór formy klepsydry, że musiałabym chyba oduczyć się oddychania ;-)

 

Wolność

Zadziwia mnie, jak nasz bra-świat czasem wydaje się pomijać fakt, że nasze ciała mocno różnią się od siebie. Rozpętałyśmy rewolucję rozmiarową, a co z rewolucją kształtową? Oceniamy nasze biustonosze po tym, jak bardzo potrafią zbliżyć nasze piersi do idealnej formy: zaokrąglonej i możliwie wysoko podniesionej i zebranej z boków do środka. Najmniejsze odstępstwo od ideału nas drażni. Czy nie jest tak, że bielizna, zamiast dawać nam wolność, zaczyna ją krępować?

 

Na przykład, odkąd pokazuję w recenzjach zdjęcia swojego biustu, czuję czasem potrzebę tłumaczenia się z kształtu, wysokości osadzenia, rozstawu i szerokości moich piersi. Nie, mój biust nie może przenieść się wyżej w kierunku brody, bo wyrasta z mojego ciała w określonym miejscu, nie zmieni się też w idealne zebrane do środka kulki. I tak dalej. Mam świadomość, że mój wygląd jest oceniany przez inne osoby przez pryzmat ich własnych ciał, a także przez pryzmat tych obrazów, jakie wszystkie widujemy w mediach. Warto jednak starać się wyjść poza to stereotypowe postrzeganie i dostrzec, docenić różnorodność tego, co daje nam natura. Czy wiecie na przykład, że ludzie różnie słyszą, różnie widzą kolory, inaczej czują smaki i zapachy - i że jest to zapisane w naszych genach? Są rzeczy, których nie da się zmienić, urobić, dopasować. W komplecie, w którym jedna z Was poczuje się fantastycznie, innej będzie niewygodnie, albo będzie ją drażnił kolor czy styl. Wolałabym, by bielizna dawała nam więcej wolności do wyrażania siebie, niż narzucała kolejne ograniczenia.

 

Rozmowa

Wspomniałam wyżej o katalogu, który do mnie przemówił. Co rozumiem przez stwierdzenie, że marka bielizny czy odzieży do mnie mówi? To znaczy, że w prezentowanych przez nią obrazach jestem w stanie zobaczyć siebie, że estetyka produktów jest dla mnie ciekawa, wyjątkowa, budzi różne skojarzenia, że produkt daje się wpasować w moje życie, upodobania i stworzyć zestawienie z innymi rzeczami, które lubię. Co ciekawe, okazało się w przypadku Avocado, że to „przemówienie” było nieprzypadkowe - w wywiadzie z projektantką w świeżo założonym blogu (polecam) przeczytałam wiele zdań, pod którymi mogłabym się podpisać. Mam całkiem podobne, jak autorka, podejście do bielizny, podobne przemyślenia dotyczące kobiecości, i tak dalej. Ciekawa jestem, czy Wam także spodoba się ten wywiad.

 

 

A skoro już polecam Wam i markę (swoją drogą, mam nadzieję, że jeszcze coś z owego katalogu uda mi się także przetestować :-), i blog - zaproszę Was także na właśnie organizowany przez Avocado konkurs. Jego pomysłodawczyni ma chyba podobne podejście także do konkursów - najlepsze konkursy to te twórcze, prowokujące do rozmów, po których zostaje nam coś więcej niż ewentualna wygrana. Taki jest właśnie ten konkurs, a nagroda też całkiem atrakcyjna, bo 500 zł na naprawdę ładną bieliznę, której nie dostaniecie w co drugim sklepie (nawet takim z brafittingiem) ;-) A oto opis konkursu:

KONKURS „Czego nie widać”

Opowiedz o swojej drugiej naturze i wygraj 500 zł na bieliznę Avocado!

Lubię kontrast pomiędzy bielizną, a ubraniem. Gdy ubieram się na czarno lub szaro, lubię uderzenie mocnego koloru pod spodem. Koronkę pod zgrzebnym lnem albo surową bawełną. Ascetyczny stanik pod koronkową sukienką.
Anna Lejwoda, założycielka Avocado

Mówi się, że to przez ubranie wyrażamy swoją osobowość; a co z bielizną?

Ubranie pod ubraniem może mówić o naszej drugiej naturze – tej niewidocznej, przewrotnej. Pracujesz w banku, ale jeździsz do pracy motocyklem? Masz posturę siatkarki, ale wieczorami śpiewasz w chórze? Tego nie widać!

Opowiedz nam o tym i wygraj 500 zł na bieliznę Avocado!

Jesteśmy ciekawe, czym dla Was jest to, czego nie widać.
Jakie ma dla Was znaczenie?
Co mówi o Was Wasza bielizna, a czego nie powie ubranie?

Aby wziąć udział w konkursie:

  1. Napisz o swojej drugiej naturze lub zrób zdjęcie, które pokaże Twoje drugie „ja”.
  2. Odpowiedź wyślij do 18.09 na info@avocado.com.pl

Osoba, która wyśle najlepszą i najbardziej przewrotną odpowiedź otrzyma 500 zł na zakup bielizny Avocado. Wśród pozostałych rozlosujemy 3 nagrody niespodzianki!

Konkurs trwa do 1 września. Biorąc udział w konkursie zgadzasz się na publikację anonimowo całości lub fragmentu odpowiedzi konkursowej na stronie Avocado.

Trzymamy kciuki!

 

Nauka :-)

Jestem bardzo ciekawa, czy macie podobne do moich bra-przemyślenia :-) Czy zainteresowanie bielizną (zakładam, że ponadprzeciętne, skoro tu zaglądacie :-) ) nauczyło Was tego samego, co mnie? A może całkiem czegoś innego? Bielizna na pewno pomogła mi rozwinąć indywidualny gust i poczucie stylu, zwiększyła wrażliwość na kolory, wzory i faktury. Zwiększyła też wrażliwość na potrzeby mojego ciała i nauczyła, na ile mogę i chcę kształtować jego wygląd, nauczyła też doceniać jego naturalną formę i bronić jego prawa do bycia tym, czym jest, czasem przed mną samą :-) Dała też okazję do spotkania z innymi kobietami i dowiedzenia się o nich, i od nich, wielu ciekawych rzeczy. A jak to było i jest u Was?

sobota, 02 kwietnia 2016

Zapraszam na ciąg dalszy poznawania nowych produktów polskiej firmy Avocado :-) Jak wspominałam ostatnio w recenzji modelu Calypso, Avocado jest firmą odważną od początku swojego istnienia. Razem z firmą Comexim należy do tych pionierów, a raczej pionierek (bo markę tę tworzą dwie siostry), które zaczęły tworzyć w Polsce biustonosze D+. I to biustonosze niezwykłe - o luksusowym charakterze, zdobione francuskimi koronkami i szwajcarskimi haftami, za to szyte w całości w naszym kraju. To już marka z pewnym stażem, jednak wciąż zachowująca niszowy, elitarny charakter, ze swoimi krótkimi seriami i niemasową dostępnością. Powiem szczerze, że noszenie Avocado sprawia mi ostatnio dużą przyjemność - oprócz oczywistego łechtania ego (nie skóry ;-) haftami z wyższej półki, coraz więcej satysfakcji sprawia mi kontakt z produktem stworzonym tu, w Polsce, przez kobiety takie jak my, pasjonatki bielizny, które dzięki swojemu talentowi i uporowi stworzyły wyjątkową markę.

Jewel to, jak przeczytamy w sklepie internetowym Avocado, królowa aktualnej kolekcji :-) Miałam na nią chrapkę już kiedy pojawiła się w wersji choco chili, ze względu na nieprzeciętną kolorystykę i ciekawy haft z otworkami. Padło jednak na kolejną odsłonę - black sky.

Avocado - Jewel, krój: NF, kolor: black sky, rozmiar: 85G [Rozmiary: 60-70 E-L, 75 D-K, 80 C-J, 85 C-H, 90 C-G, 95 C-F; cena: 289 zł; biustonosz został mi dostarczony przez firmę].

 

 

Estetyka

Haft z dziurkami podbił moje serce już dawno - to bardzo efektowny motyw, szkoda, że tak rzadko stosowany w naszych biustonoszach. Zapewniam, że nic tu się nie strzępi ani nie defasonuje. Otworki są wycięte bardzo starannie, podobno laserowo. Trochę szkoda, że występują tylko w górnej części miseczki, ale dolnej być może nie wytrzymałyby obciążeń. Zaskoczyło mnie, że na samej krawędzi pozostawiono kilka milimetrów marginesu siateczki wokół haftu, ale być może nie było innej technicznej możliwości.

 

Dolna część miseczek jest podszyta dodatkową warstwą siateczki, takiej samej, jak ta haftowana, czyli o dość dużych oczkach, dzięki czemu nie traci wiele na przejrzystości. Niestety stwarza to inny problem, za który odejmuję pół punkta - morę, czyli zjawisko interferencji między dwiema siateczkami. Nachodzące na siebie siatki tworzą nieplanowany „wzorek”. Wiele z Was pewnie nie zwróciłoby na to uwagi, ale ja za morą nie przepadam i zawsze się jej czepiam :-)

Kolorystyka kwiatowo-liściastego haftu jest ciekawa - mamy tu chłodny odcień niebieskiego i szarość (która dzięki połyskowi kojarzy się ze srebrem) oraz czerń. Szary powtarza się z tyłu - zapięcie (bardzo dobrej jakości) i zaczepy ramiączek są wykończone srebrzystą taśmą. Takie ozdobne wykończenie tyłu to coś, czego jeszcze w Avocado nie widziałam. W pierwszym odruch pomyślałam, że szkoda, że nie ma tu haftu czy aplikacji, ale potem stwierdziłam, że taki minimalizm w postaci taśmy jest ciekawszy.

Ramiączka z przodu obszyte są haftem. Może jestem przesadnie wymagająca, ale ucieszyłabym się, gdyby motywy były ułożone symetrycznie na obu ramiączkach, a nie są. Na mostku mamy kokardkę, dość zwyczajną - tu jednak tęsknię za czymś bardziej wyjątkowym. Avocado już kiedyś wyśrubowało moje oczekiwania jeśli chodzi o biżuterię i dodatki ;-)

 

Dopasowanie

Po porównaniach tu również wybrałam rozmiar 85G, jednak Jewel jest luźniejsza w obwodzie i ma bardziej pojemne miseczki niż Calypso. Większa pierś mieści mi się swobodnie, mniejsza ma trochę zapasu. Wynika to zapewne z innej konstrukcji. Avocado jednak mogłoby być bardziej konsekwentne. Kiedyś notorycznie wpadałam w „międzyrozmiar” jeśli chodzi o miseczki, teraz jakby podobny problem mam z rozmiarem pod biustem.

 

Kształt

Jak widzicie, zwłaszcza na zdjęciach z profilu, mamy tu dość typowe „noski”. Biust jest mocniej podnoszony od dołu niż w Calypso i przyjmuje kształt bardziej podobny do formy nadawanej przez brytyjskie balkonetki. A jeszcze bardziej - francuskie (Empreinte) - bardzo podobnie wyglądam w Irinie. Nie jest to mój kształt numer jeden (zwykle najbardziej podobam się sobie w side-supportach :-) ), ale jestem zadowolona. Zebranie jest dla mnie wystarczające.

 

Konstrukcja i podtrzymanie

Miseczki w Jewel są raczej zabudowane. Mostek co prawda jest identycznej wysokości, jak w ostatnio opisywanej Calypso (krój RV), krawędź miseczki jednak sięga wyżej niż w Calypso (w szczytowym odcinku o 3 cm) i ma inną, bardziej serduszkowatą linię. Konstrukcja ta nazywa się NF - natural firm, i wedle producenta ma głębszą miseczkę o bardziej zamkniętej krawędzi niż RV. Zgadza się to z moimi odczuciami. Na razie mam wrażenie, że mój biust woli NF. Jednak doświadczenie mnie poucza, że wiele zależy także od samego modelu, a w szczególności od użytych materiałów. Dlatego nie będę się przywiązywała do tego kroju na zawsze - dam jeszcze szansę RV.

Nie narzekam na razie na podtrzymanie w Jewelu, choć niepokoją mnie dwie rzeczy: dość rozciągliwe ramiaczka (co jednak kompensuje nieelastyczny fragment z przodu) i luźnawy obwód. 85G w tym modelu jest dla mnie jednak na granicy za dużego rozmiaru.

 

 

Wygoda

Nie mam zastrzeżeń - nic nie drapie, nie ciągnie ani nie uwiera. Szeroki tył zapewnia dobry rozkład obciążeń :-)

 

 

 

Galeria

Przyjrzyjcie się szczegółom tego naprawdę nieprzeciętnego stanika :-)

 

 

 

Podsumowanie

Jewel budzi we mnie wspomnienia Avocado sprzed lat, kiedy to w ofercie firmy były wyłącznie modele w klasycznych kolorach (czerń, biel - o zieleni czy fiolecie nie było jeszcze mowy), ale z wielobarwnymi, często bardzo efektownymi haftami. Czarny Klejnot kojarzy się z tymi czasami, ale w dobrym sensie, bo haft naprawdę robi wrażenie - dokładnie tak jak w dwa tysiące siódmym :-) Przy okazji wspominam też konstrukcje i jakość - moim zdaniem od tamtego czasu firma zrobiła duży postęp w obu dziedzinach. Pięknym „przodom” towarzyszą tyły z dobrze pracujących, przyjemnych w dotyku dzianin, a także, co bardzo ważne, naprawdę dobrej jakości zapięcia. Cieszę się, że firma dopracowuje swoje biustonosze w całości, z przodu i z tyłu :-) 

 

A propos jakości - polecam Wam przy okazji wpis z bloga Stanikowe biz-perypetie, na temat jakościowych niedoróbek w naszej bieliźnie. Chyba robimy się coraz bardziej wymagające - to dobrze, bo co prawda za dobrą jakość trzeba też przeważnie sporo zapłacić, ale satysfakcja z nowego nabytku jest wówczas znacznie większa. Avocado pod względem jakościowym wybija się na plus na tle polskich firm - oby tak dalej. 

 

Uwaga, promocja!

Możecie sprawić sobie Klejnotkę nieco taniej - 10% stanikomaniackiej zniżki w sklepach internetowym obowiązuje od dziś przez tydzień (do 11 kwietnia) na hasło „stanikomania” :-)

 

A Wam jak się spodobał Klejnot? Miałybyście na niego chrapkę? A może nęci Was coś innego z obecnej kolekcji Avocado? :-)

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6
Archiwum
Tagi
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...