Wpisy z tagiem: konkurs

środa, 01 listopada 2017

Wracamy jeszcze na chwilę do pierwszego polskiego poradnika brafittingowego - dziś pytam samą autorkę, co sprawiło jej najwięcej frajdy przy pisaniu (szczerze mówiąc, nie jestem zaskoczona odpowiedzią :-)). Odpowiadamy sobie też na pytanie: czy fakt, że ktoś już słyszał o brafittingu oznacza, że zna zasady prawidłowego doboru biustonosza? Okazuje się, że niekoniecznie. Dlatego zapraszamy Was także do rozpowszechniania rzetelnej, wypróbowanej wiedzy na ten temat! Pod wywiadem - konkurs!

 

Izabela Sakutova odpowiada!

Ile czasu powstawał „Brafitting. Lifting piersi bez skalpela”? Czy długo nosiłaś się z zamiarem napisania tej książki, czy też był to spontaniczny pomysł? 

Izabela Sakutova: Samo spisanie działów zajęło mi około dwóch miesięcy. Niemniej jednak „dopieszczenie” ich trwało kolejny miesiąc. Pracowałam praktycznie non stop, gdyż oprócz książki nadal miałam swoje bieżące zawodowe zadania oraz kręcenie przez cały czerwiec odcinków do programu Supermodelka Plus Size, w którym pełniłam rolę eksperta brafittingu Panache. Muszę jednak przyznać, że mój So Chic’owy zespół, którym kieruje niezastąpiona Joanna Błakita, bardzo mnie wspomógł w tym czasie, gdyż niejednokrotnie wykazał się inicjatywą i wspierał mnie w dopinaniu wielu z moich zadań. Również dużym wsparciem był mój mąż, który bez zmrużenia oka przejął w domu obowiązki obojga rodziców. Tylko dzięki pomocy męża i zespołu udało mi się tak szybko dokończyć książkę.

Nad książką myślałam już od dłuższego czasu, a moja intensywna współpraca w roli eksperta brafittingu z wydawnictwem Edipresse Polska polegająca na pisaniu działów bieliźnianych w książkach poradniczych, takich jak książka Marioli Bojarskiej-Ferenc „Moda bez metryki”, stylistki Anny Męczyńskiej „Figura jak z ekranu”, Karoliny Szostak „Moja Spektakularna Metamorfoza” czy Ani Dziedzic Fit Mom „Fit ciąża z Anią Dziedzic”, uświadomiła mi i wydawnictwu, że temat brafittingu nadaje się na książkę i że w Polsce jest potrzeba edukacji w tej dziedzinie. Jak widać, nie myliłyśmy się. Na dwa tygodnie przed wydaniem książki wydawnictwo wyprzedało w przedsprzedaży już połowę nakładu, czyli 2500 książek, a po 3 tygodniach obecności na półkach sklepowych książka doczekała się dodruku.

 

- Co było dla ciebie największym, najtrudniejszym wyzwaniem przy pracy nad książką? Jaką część pracy wspominasz najmilej?

Trudno mi powiedzieć, co było najtrudniejsze. Pomimo tego, że w brafittingu pracuję od ponad 13 lat, stworzenie i poukładanie każdego z działów w sposób merytoryczny, ale i dostępny dla laika stanowiło wyzwanie. Na pewno czasochłonnym zadaniem było terminowe zebranie materiałów od ekspertów, jednakże nie wyobrażałam sobie działów o profilaktyce raka piersi, budowie anatomicznej czy o wpływie dobrze dobranego biustonosza na zdrowie z punktu widzenia fizjoterapii bez wypowiedzi specjalistów.

Niezaprzeczalnie najprzyjemniejszą dla mnie pracą było tworzenie działu o bieliźnianych stylizacjach. Uwielbiam zabawę modą i wykorzystywanie biustonoszy w moich codziennych kreacjach. Do niedawna traktowano widoczną bieliznę jako modową wpadkę lub coś niestosownego. W aktualnych trendach daje się zauważyć swego rodzaju bieliźnianą emancypację. Biustonosze nie stanowią już tabu, a sprytnie wykorzystane mogą się stać wisienką na torcie każdej stylizacji. Jestem za tym, aby z pomysłem przemycać na co dzień w naszym codziennym ubiorze ten element garderoby. W tej dziedzinie niewiele się robi w naszym kraju, a ja chciałabym to zmienić. Niestety, w książce, ze względu na ograniczenie miejsca, musiałam dokonać selekcji tego, co mogłam pokazać. Zamierzam to nadrobić na moim blogu www.izabela.sakutova.com, na którym już zaczęłam pisać artykuły na ten temat. Obiecuję, że tej kwestii poświęcę tam znacznie więcej miejsca :-)

 

„Biustonosz podstawą stylizacji”

 

- Na polskich ulicach coraz częściej widuje się kobiety w dobrze dobranych biustonoszach – to po prostu widać po sylwetce. Co czujesz na taki widok? Czy myślisz sobie „Kurczę, udało się!”, a może bardziej „Super, ale zostało jeszcze tyle do zrobienia”?

Tak jak zapewne i ciebie, niezmiernie cieszy mnie ten widok. Nawet nie wiesz, o ile łatwiej rozmawia się dziś z przedstawicielkami mediów, które już „kojarzą” temat. Celowo użyłam tego słowa w cudzysłowie, gdyż wielu osobom ten temat jedynie obił się o uszy, ale nie do końca oznacza to dla nich pełną świadomość́ konieczności odpowiedniego dopasowania. Wiele kobiet pracujących w mediach, zapraszających mnie do dyskusji chociażby na temat książki, twierdzi, że zna brafitting, a po krótkiej rozmowie dowiaduję się, że ich koleżanka była w sklepie świadczącym taką usługę, ale one same nie były, bo one nie mają aż tak dużego problemu z doborem biustonosza. Wtedy proponuję, że mogę zerknąć, czy wszystko jest OK z tym dopasowaniem. W 99% przypadków okazuje się, że nie jest. Jeśli więc osoby pracujące na co dzień z kobiecymi tematami, mające do tych informacji łatwy dostęp, same nie korzystają w praktyce z tej wiedzy, to na jakim poziomie jest wiedza kobiet pracujących w innych dziedzinach i zamieszkujących mniejsze miasta niż Warszawa? Niestety, po trzynastu latach pracy nadal stwierdzam, że jest jeszcze wiele do zrobienia w tej dziedzinie dla nas, brafitterek.

 

„Jedną z najczęściej krążących błędnych opinii jest tak, że miseczka D jest zawsze większa niż B lub C”

 

Od jakiegoś czasu zauważam również przykre zjawisko zawłaszczania modnej nazwy „brafitting” do celów marketingowych przez marki czy sklepy bieliźniane nie posiadające wystarczającej oferty produktowej czy wiedzy do świadczenia takiej usługi. Rezultatem takiego działania często bywa nieodpowiednie dobranie klientce biustonosza, w efekcie czego kobiety postrzegają usługę brafittingu jako jakiś wymysł, bo przecież wciąż odczuwają niewygodę i ucisk - zamiast obiecywanego komfortu zapewnionego odpowiednim ułożeniem i podtrzymaniem piersi. Był to jeden z głównych motywów powstania tej książki. Zależało mi na tym, aby stworzyć praktyczny poradnik, który raz na zawsze rozwieje brafittingowe mity i wyjaśni, jak powinnyśmy się czuć w odpowiednio dopasowanym biustonoszu i jak powinien się on zachowywać na naszym ciele.

- Dziękuję za rozmowę! 

 

Konkurs brafittingowy :-)

Nie, nie będziemy współzawodniczyć w brafitowaniu znajomych kobiet - zadanie będzie znacznie łatwiejsze ;-) Nagrodą w konkursie będą oczywiście książki „Brafitting. Lifting piersi bez skalpela” Izabeli Sakutovej.

W ramach zadania konkursowego prosimy was razem z Izą Sakutovą o napisanie krótkiego liściku do kobiety, której dajecie właśnie w prezencie poradnik brafittingowy. Napiszcie, w czym pomogła wam wiedza o dobieraniu biustonosza, co zmieniła w waszym życiu i czemu chciałybyście, by obdarowana przez was osoba także z niej skorzystała? 

Najciekawsze teksty nagrodzimy książką. Czekają na was cztery egzemplarze w miękkich okładkach :-) Prosimy o nadsyłanie prac do 15.11.2017 na adres stanikomania.konkurs@gmail.com

 

Nagroda czeka... Uwaga: biustonosz nie wchodzi w skład nagrody! ;-) 

 

Miłego pisania, a następnie - czytania! :-) 

 

Tagi: konkurs
23:48, kasica_k , Wywiady
Link Dodaj komentarz »
sobota, 20 sierpnia 2016

Komplet Chamade z najnowszej kolekcji marki Avocado. Cały katalog do obejrzenia tutaj.

 

Dziś będzie trochę osobiście... choć nie bez konkretów :-)

Jak wiecie, ostatnio miałam okazję przyjrzeć się z bliska większej liczbie firm i marek bielizny, testować nowe produkty, rozmawiać z ludźmi, którzy je tworzą. Wywołało to wiele nowych wrażeń - głównie pozytywnych, bo lubię eksperymenty, ale też nieco rozczarowań. Penetrując gąszcze konstrukcji i kolekcji skupiałam się głównie na sprawach technicznych - szerokościach fiszbin, pracy dzianiny czy innych tajnikach softów i semisoftów ;-) Zauważyłam, że w czasie, gdy starałam się poznać i rzetelnie przedstawić jak najwięcej produktów, chcąc promować nasze coraz lepiej rozwijające się firmy, moje własne wymagania i marzenia zeszły na dalszy plan. W końcu jednak znowu zaczęłam zadawać sobie pytanie: w jakiej bieliźnie JA czuję się najlepiej? Czego właściwie oczekuję od marki bielizny?

Próbując się wcielać w „obiektywną klientkę”, reprezentantkę wielu kobiet, na co dzień często traktuję swój biust i swoje ciało jako coś w rodzaju manekina do testów. Ten manekin to jednak nie całkiem ja. A przecież to moje potrzeby zawsze motywowały mnie najbardziej do zajmowania się bieliźnianym tematem. Muszę od czasu do czasu skupić się na nich i dokonać głębszej bra-refleksji :-) Opowiem więc o sobie, ale jednocześnie zapraszam Was do rozmowy o tym, czym dla nas, dla Was jest bielizna - jaką bieliznę uważacie za dobrą dla siebie?

 

Ubranie

Zacznę od kwestii estetycznych. Jak wielu z Was zapewne, nie jest mi wszystko jedno, jak wyglądam :-) Nie pretenduję do bycia modowym guru (modową gurą ;-) ) i moje pomysły na ubranie nie wyróżniają mnie pewnie zbytnio na tle tysięcy innych kobiet. To, co mam na sobie, nie jest jednak nigdy dziełem przypadku. Zawsze stoi za tym jakiś wybór, myśl, upodobanie. Często kupuję nowe rzeczy, lubię zakupy i spędzam na nich dużo czasu, co nie znaczy, że wszystkie nowinki trafiają do mojej szafy. Podsumowując, mój outfit, choć zapewne nie szokuje, to zawsze mnie wyraża - mój gust, nastrój, myśli, nawet moje poglądy.

 

 

Z bielizną jest dokładnie tak samo. Nie jest mi wszystko jedno, co wkładam pod ubranie - mimo że nikt oprócz mnie i najbliższych nie będzie patrzył na to z bliska. Wprawdzie trudniej tu o stylistyczne ekstrawagancje czy modowe manifesty - bo, jak zapewne zauważyłyście, bielizna jest najbardziej konserwatywną dziedziną mody - ale to, co mam na sobie pod ubraniem, jest dla mnie istotne. Nie jestem w stanie nosić bielizny, która mi się wizualnie nie podoba, no, w każdym razie jest to trudne :-) Czułabym, że w jakiś sposób zdradzam samą siebie, okazuję swojemu ciału brak szacunku, odziewając je w rzecz nieładną czy złej jakości. Niekiedy poświęcam się trochę „dla dobra nauki”. I chyba te poświęcenia pomogły mi zrozumieć, jak istotna to dla mnie kwestia.

Zaskakuje mnie, gdy dowiaduję się, że dla części kobiet styl biustonosza jest nieważny. A może to jednak nieprawda? Wiele z nas preferuje bieliznę stonowaną, znikającą, zlewającą się z tłem, ale to przecież też jest jakiś wybór estetyczny. Nie mogę uwierzyć, że niektórym z nas może być obojętne, czy mają na własnym ciele coś brzydkiego, czy ładnego. To chyba mit. Jak sądzicie?

 

Spojrzenie

Wiele napisano w odpowiedzi na pytanie, dla kogo właściwie się ubieramy: dla siebie czy dla innych? Jest rzeczą oczywistą, że to, czy wyglądamy w naszym pojęciu dobrze, czy źle, zależy nie tylko od nas, ale w dużej mierze od panujących w naszych kręgach obyczajów, od wyglądu ludzi w naszym otoczeniu, wreszcie - od tego, co widzimy w mediach. Bielizna - jako to, czego nie widać - z jednej strony nie „zwalnia” mnie ze zwracania uwagi na estetykę, ale z drugiej strony - daje jednak dużo więcej wolności od ocen i oczekiwań zewnętrznych. Najbardziej banalny przykład: kiedy sytuacja wymaga bardziej stonowanego ubioru, niż miałabym ochotę włożyć - mogę próbować zaspokoić swoją potrzebę koloru czy ozdobności, wkładając pod spód coś w jaskrawych barwach, z pełnym przepychu haftem, czy bogatą koronką. Ta wolność od cudzego spojrzenia jest w bieliźnie fantastyczna.

 

 

Z drugiej strony, inni niekiedy chcą narzucać nam nawet to, jak „powinnyśmy” wyglądać bez ubrania. Tu nasuwa się temat katalogów firm bieliźnianych, który ostatnio poruszałyście w komentarzach. Zarówno Wasze, jak i moje wrażenia z tych katalogów bardzo często są negatywne. Skąd biorą się te zarzuty? Nader często wizerunki kobiet prezentujących bieliznę nie mają wiele wspólnego z tym, jak my, kobiety, wyglądamy w bieliźnie w rzeczywistych sytuacjach. I nawet nie chodzi o nieszczęsną kwestię wymiarów i rozmiarów (o to też, ale są tu kwestie bardziej istotne). Chodzi o totalną sztuczność ciał, póz, wyrazów twarzy, rekwizytów i scenerii... gdy patrzę na przeciętną modelkę z katalogu, często nie tylko nie czuję się do niej podobna, ale wręcz wcale bym tego nie chciała. Wolałabym zobaczyć tę bieliznę przedstawioną zupełnie inaczej.

Oglądając wiele katalogów i reklam można odnieść wrażenie, że bielizna służy kobietom wyłącznie do erotycznego wabienia. O ile nie mam nic przeciwko wykorzystywaniu jej w tej funkcji, o tyle jednak wabienie nie jest wyłączną treścią mego życia :-) Bieliznę wkładam, bo, po pierwsze, jest mi niezbędna dla wygody, po drugie - bo jest mi potrzebna dla dobrego samopoczucia cały czas, nie tylko wtedy, gdy ktoś mnie w niej ogląda. Nie umiałabym zresztą nikogo wabić, nie czując się dobrze.

Dlatego niedawno z wielką ulgą skonstatowałam, że są jeszcze wśród twórców naszej bielizny tacy, którzy uparcie podążają nieco inną ścieżką, nie tylko w projektowaniu samej bielizny, ale także w przedstawianiu jej na zdjęciach. Fotki z najnowszego katalogu marki Avocado nieprzypadkowo ilustrują tę notkę. To zresztą on zainspirował mnie do jej stworzenia. Pomyślałam: wow, nareszcie ktoś tu mówi do mnie moim językiem. No i oczywiście ucieszyłam się, że firma znowu zaczęła tworzyć katalogi :-)

 

Mamy tu co prawda konwencjonalnie ładną (choć na pewno nie pospolitą) modelkę, nieco kuszących wygięć ciała, ale mamy też relaks, zamyślenie, rozmarzenie - na pewno wiele z Was bywa i może z łatwością wyobrazić sobie siebie w sytuacjach ze zdjęć.

 

Samopoczucie

Gdyby ktoś poprosił mnie, bym jak najkrócej odpowiedziała na pytanie, jaka według mnie powinna być dobra bielizna, powiedziałabym: taka, w której dobrze się czuję. To banał - ale jakże pełen treści :-)

Nie chodzi tylko o komfort w sensie dotykowym, ale od niego możemy zacząć. Niedługo po tym, jak zaczęłam bardziej świadomie dobierać bieliznę i zwracać większą uwagę na estetykę, konstrukcję, prawidłowy rozmiar - zdarzało mi się wybaczać swoim biustonoszom różne niewygody. Jestem jednak coraz mniej do tego skłonna. Rzadziej chodzę na kompromisy. Bielizna musi szanować moje ciało i jego potrzeby. Jeśli tego nie robi - trudno, nie zaprzyjaźnię się z nią.

Dobra bielizna to taka, w której czuję się dobrze sama ze sobą. W której z przyjemnością patrzę na siebie w lustrze, i w której chętnie odpoczywam w samotności, tak jak modelka na niektórych zdjęciach w tej notce. Na taką bieliznę zwykle też chętnie włożę ubranie i wyjdę w niej z domu.

 

 

No dobrze, zapytacie - ale co z wyglądem w ubraniu? Co z modelowaniem sylwetki, podnoszeniem biustu, pokazywaniem siebie „z najlepszej strony”? Choć doceniam te możliwości, tu również nauczyłam się stawiać granice, a przynajmniej mieć pełną ich świadomość. Moje ciało jest plastyczne do pewnego stopnia, jednak za urabianie go według wzorca ze zbyt dużą siłą płacę dyskomfortem. Coraz mniej zresztą zależy mi na maksymalnym dopasowaniu do standardu sylwetki z mocno uniesionym i zebranym biustem, wyszczuplaniu optycznym i tym podobnych. Nie tylko dlatego, że cenię wygodę, ale także z przekonania, że powinnam bardziej szanować własne ciało i pozwolić mu istnieć w takim kształcie, jaki ma. Dlatego nigdy nie zobaczycie mnie w gorsecie, ponieważ moja sylwetka jest tak daleka od kreowanej przez ten ubiór formy klepsydry, że musiałabym chyba oduczyć się oddychania ;-)

 

Wolność

Zadziwia mnie, jak nasz bra-świat czasem wydaje się pomijać fakt, że nasze ciała mocno różnią się od siebie. Rozpętałyśmy rewolucję rozmiarową, a co z rewolucją kształtową? Oceniamy nasze biustonosze po tym, jak bardzo potrafią zbliżyć nasze piersi do idealnej formy: zaokrąglonej i możliwie wysoko podniesionej i zebranej z boków do środka. Najmniejsze odstępstwo od ideału nas drażni. Czy nie jest tak, że bielizna, zamiast dawać nam wolność, zaczyna ją krępować?

 

Na przykład, odkąd pokazuję w recenzjach zdjęcia swojego biustu, czuję czasem potrzebę tłumaczenia się z kształtu, wysokości osadzenia, rozstawu i szerokości moich piersi. Nie, mój biust nie może przenieść się wyżej w kierunku brody, bo wyrasta z mojego ciała w określonym miejscu, nie zmieni się też w idealne zebrane do środka kulki. I tak dalej. Mam świadomość, że mój wygląd jest oceniany przez inne osoby przez pryzmat ich własnych ciał, a także przez pryzmat tych obrazów, jakie wszystkie widujemy w mediach. Warto jednak starać się wyjść poza to stereotypowe postrzeganie i dostrzec, docenić różnorodność tego, co daje nam natura. Czy wiecie na przykład, że ludzie różnie słyszą, różnie widzą kolory, inaczej czują smaki i zapachy - i że jest to zapisane w naszych genach? Są rzeczy, których nie da się zmienić, urobić, dopasować. W komplecie, w którym jedna z Was poczuje się fantastycznie, innej będzie niewygodnie, albo będzie ją drażnił kolor czy styl. Wolałabym, by bielizna dawała nam więcej wolności do wyrażania siebie, niż narzucała kolejne ograniczenia.

 

Rozmowa

Wspomniałam wyżej o katalogu, który do mnie przemówił. Co rozumiem przez stwierdzenie, że marka bielizny czy odzieży do mnie mówi? To znaczy, że w prezentowanych przez nią obrazach jestem w stanie zobaczyć siebie, że estetyka produktów jest dla mnie ciekawa, wyjątkowa, budzi różne skojarzenia, że produkt daje się wpasować w moje życie, upodobania i stworzyć zestawienie z innymi rzeczami, które lubię. Co ciekawe, okazało się w przypadku Avocado, że to „przemówienie” było nieprzypadkowe - w wywiadzie z projektantką w świeżo założonym blogu (polecam) przeczytałam wiele zdań, pod którymi mogłabym się podpisać. Mam całkiem podobne, jak autorka, podejście do bielizny, podobne przemyślenia dotyczące kobiecości, i tak dalej. Ciekawa jestem, czy Wam także spodoba się ten wywiad.

 

 

A skoro już polecam Wam i markę (swoją drogą, mam nadzieję, że jeszcze coś z owego katalogu uda mi się także przetestować :-), i blog - zaproszę Was także na właśnie organizowany przez Avocado konkurs. Jego pomysłodawczyni ma chyba podobne podejście także do konkursów - najlepsze konkursy to te twórcze, prowokujące do rozmów, po których zostaje nam coś więcej niż ewentualna wygrana. Taki jest właśnie ten konkurs, a nagroda też całkiem atrakcyjna, bo 500 zł na naprawdę ładną bieliznę, której nie dostaniecie w co drugim sklepie (nawet takim z brafittingiem) ;-) A oto opis konkursu:

KONKURS „Czego nie widać”

Opowiedz o swojej drugiej naturze i wygraj 500 zł na bieliznę Avocado!

Lubię kontrast pomiędzy bielizną, a ubraniem. Gdy ubieram się na czarno lub szaro, lubię uderzenie mocnego koloru pod spodem. Koronkę pod zgrzebnym lnem albo surową bawełną. Ascetyczny stanik pod koronkową sukienką.
Anna Lejwoda, założycielka Avocado

Mówi się, że to przez ubranie wyrażamy swoją osobowość; a co z bielizną?

Ubranie pod ubraniem może mówić o naszej drugiej naturze – tej niewidocznej, przewrotnej. Pracujesz w banku, ale jeździsz do pracy motocyklem? Masz posturę siatkarki, ale wieczorami śpiewasz w chórze? Tego nie widać!

Opowiedz nam o tym i wygraj 500 zł na bieliznę Avocado!

Jesteśmy ciekawe, czym dla Was jest to, czego nie widać.
Jakie ma dla Was znaczenie?
Co mówi o Was Wasza bielizna, a czego nie powie ubranie?

Aby wziąć udział w konkursie:

  1. Napisz o swojej drugiej naturze lub zrób zdjęcie, które pokaże Twoje drugie „ja”.
  2. Odpowiedź wyślij do 18.09 na info@avocado.com.pl

Osoba, która wyśle najlepszą i najbardziej przewrotną odpowiedź otrzyma 500 zł na zakup bielizny Avocado. Wśród pozostałych rozlosujemy 3 nagrody niespodzianki!

Konkurs trwa do 1 września. Biorąc udział w konkursie zgadzasz się na publikację anonimowo całości lub fragmentu odpowiedzi konkursowej na stronie Avocado.

Trzymamy kciuki!

 

Nauka :-)

Jestem bardzo ciekawa, czy macie podobne do moich bra-przemyślenia :-) Czy zainteresowanie bielizną (zakładam, że ponadprzeciętne, skoro tu zaglądacie :-) ) nauczyło Was tego samego, co mnie? A może całkiem czegoś innego? Bielizna na pewno pomogła mi rozwinąć indywidualny gust i poczucie stylu, zwiększyła wrażliwość na kolory, wzory i faktury. Zwiększyła też wrażliwość na potrzeby mojego ciała i nauczyła, na ile mogę i chcę kształtować jego wygląd, nauczyła też doceniać jego naturalną formę i bronić jego prawa do bycia tym, czym jest, czasem przed mną samą :-) Dała też okazję do spotkania z innymi kobietami i dowiedzenia się o nich, i od nich, wielu ciekawych rzeczy. A jak to było i jest u Was?

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 9
Archiwum
Tagi
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...